Hogyan épül fel egy i-Control rendszer?

Az i-Control központi mini szervere.

Az i-Control központi eleme a mini szerver, mely kapcsolatban áll az összes olyan alrendszerrel, melyek amúgy önállóan is maradéktalanul elvégzik feladatukat. Ilyenek a világítás vezérlés, a riasztóberendezés, az épületgépészet (fűtés/hűtés) automatikája, az árnyékolás vezérlése, az öntöző rendszer, a biztonsági kamerák, a térburkolat fűtés, vagy épp az energia monitorozó egységek. Ez az első nagy különbség mellyel az i-Control kiemelkedik versenytársai közül. Minden, az előbb felsorolt alrendszer teljesen önálló, és tökéletesen működőképes lenne akkor is, ha az i-Control nem kapcsolódna hozzá. Felmerül a kérdés, hogy ha amúgy is minden tökéletesen működik, akkor mit csinál az i-Control? Természetesen lényeges feladat hárul az intelligens ház központi vezérlő egységére.

  1. A szerver biztosítja azokat a plusz funkciókat, mely a rendszerek összehangolt működését teszik lehetővé. Kézenfekvő példa lehet a világítás vezérlése, ha egy helyiségben mozgás van. A riasztóközpont jelzést ad az i-Control szerver felé, amely utasítja a világítás vezérlő egységet, hogy kapcsolja fel a világítást.


  2. A második lényeges feladat az események, állapotok dokumentálása, naplózása. A program részletes és teljes körű eseménynaplót vezet, melyet ún. SQL alapú adatbázisban tárol. Az eszközök állapotváltozásai mellett archiválja a pl. hőmérsékleti értékeket, az energiafogyasztás időszaki adatait, melyek látványos grafikonok formájában jeleníthetők meg akár egy évre visszamenőleg is.


  3. Az i-Control harmadik feladata az alrendszerek internet alapú, egységes felületen való távoli elérésének biztosítása. Ez a funkció az intelligens házak szintén alapvető tulajdonsága. Az alrendszerek ugyanis alapvetően nem, vagy csak nagyon körülményes és egymástól eltérő módon tennék lehetővé, hogy azokat távolról is kezeljük. Különálló felületeken, applikációkon tehetnék ezt meg, mely összességében nem csak átláthatatlan, de kifejezetten kényelmetlen, ráadásul az elérhető funkciók köre is lényegesen szűkebb lenne.


  4. A negyedik, szintén nem elhanyagolható funkció a felhasználó értesítése a beállított események bekövetkezésekor. A programban email és/vagy SMS értesítéseket is beállíthatunk pl. riasztás, áramszünet, vízszivárgás, vagy az épületbe történő (akár teljesen jogos) belépés esetére is. Az email értesítés lehetősége az internet kapcsolattal adott, az SMS küldéshez előfizetés, esetleg további GSM eszköz lehet szükséges.

Pontosan az okos otthon lényegét kínálja az i-Control: az összehangolt, együttes üzemeltetés lehetőségét.

Az i-Control alrendszerei különböző gyártók termékei, melyek a saját kategóriájukban jól bevált, magas műszaki színvonalú, megfelelő dokumentációval és minősítésekkel rendelkező, a kereskedelemben folyamatosan beszerezhető eszközök. Ennek alapján elmondhatjuk, hogy az i-Contol egy rendszerintegrációs szemléletű megoldás. Büszkék vagyunk arra, hogy a világítási, árnyékolási és gépészeti automatikák megvalósításához elsősorban kiváló minőségű, magyar fejlesztésű és gyártású eszközöket alkalmazunk. A készülékek vezetékkel kapcsolódnak egymáshoz és néhány kivétellel sugaras kábelezéssel működnek. Ezt azt jelenti, hogy a „terepi” eszközök, melyek az épület különböző pontjain találhatók, egy-egy vezetékkel a központi egységekhez kapcsolódnak. Míg a világítások és árnyékolók, vagy a gépészet szivattyúi, szelepei 230V-os hálózati feszültséget igényelnek és ezáltal erősáramú kábelezést kívánnak (0,75…2,5mm2 vezeték), az egyéb eszközök (érzékelők, kapcsolók, kamerák, termosztátok, informatikai elemek) gyengeáramú, általában sodrott érpáras (CAT5,CAT6), vagy biztonságtechnikai kábeleket használnak a jelek továbbítására. Rendszereinkben kevesebb erősáramú vezeték fut a falakban, mint egy hagyományos épület esetén, ráadásul a vezetékes megoldások nem csak megbízhatóbbak, de nem bocsátanak ki rádiófrekvenciás sugárzást. Jó hír ez mindazoknak, akik tartanak az elektroszmog bizonyítottan káros hatásaitól, vagy nem kívánnak rendszeresen a vezeték nélküli eszközök elemeivel bajlódni.

A világítások, árnyékolók és a gépészet vezérlő eszközeit alapvetően a villamos elosztóval egy szekrényben helyezzük el. Kisebb lakásokban vagy házban egy, míg nagyobb épületekben akár több helyen (például szintenként, vagy épületegységenként) alakítunk ki egy-egy villamos kapcsoló és vezérlőszekrényt. Itt találhatók a kismegszakítók (biztosítók), az úgynevezett életvédelmi relék, valamint a villám és túlfeszültség ellen védő készülékek is.

A riasztórendszert teljes mértékben a hazánkban megszokott technológiával és a MABISZ előírásainak megfelelő eszközökkel alakítjuk ki elsősorban a kanadai DSC, vagy a Paradox gyártó eszközeivel. Az említett gyártók riasztóközpontjai rugalmasan támogatják az intelligens ház rendszerbe történő integrációt úgy, hogy emellett a távfelügyelethez (kivonuló biztonsági szolgálat) való kapcsolódás is biztosítható.

Az i-Control rendszerében ön is bármikor láthatja,
amit a kamerái látnak!

A kamerarendszereket ma már kivétel nélkül IP alapú, elsősorban Hikvision gyártmányú eszközökkel telepítjük. A kameraképeket egy mozgókép felvételére alkalmas egység (NVR) rögzíti. Emellett az i-Control is folyamatosan (néhány másodpercenként) frissülő állóképeket kap a kameráktól, melyek a felületen történő valós idejű megjelenítés mellett eseményekhez rendelt fotók formájában eltárolásra kerülnek és az i-Control eseménynaplójában tekinthetők meg.

A biztonságtechnikai és automatikai berendezések tápellátása alapvetően törpefeszültséggel (12-24V) történik. Az ehhez szükséges tápegységeket, melyek alapvetően hálózatról működnek és akkumulátoros tartalék áramforrással is rendelkeznek, redundáns módon (többszörözött kivitelben) alakítjuk ki. A tápellátó egységek működési állapotát az i-Control folyamatosan figyeli és ha rendellenességet tapasztal, azonnal hibaüzenetet küld (megállapodás szerint akár közvetlenül a szerviz számára). Ha ilyen helyzet állna elő, a felhasználó ennek tényéről alapvetően a rendszer karbantartóitól értesül, akik időpont egyeztetés céljából keresik meg őt. Mindeközben a ház rendszerei pedig zavartalanul üzemelnek tovább…

Gyakran építünk ki olyan kiemelt világítási áramköröket, melyek áramszünet esetén az akkumulátorokról is képesek néhány órára fényt biztosítani az épület közlekedési útvonalain.

Az internetkapcsolat esetleges zavara esetén az épület működése zavartalan, csupán a távoli elérés nem biztosított. Ilyen esetekre megoldást nyújthat egy olyan tartalék mobil internet hozzáférés, melyre automatikusan átáll az informatikai rendszer a „vezetékes” internet helyreálltáig. Az egyetlen vezeték nélküli infrastruktúra, melyet szinte kivétel nélkül kérnek ügyfeleink, a WiFi rendszer kiépítése. Nagyobb épület esetén ezt több ún. hozzáférési pont (rádiós egység) telepítésével valósítjuk meg, melyek tökéletes lefedettséget biztosítanak úgy, hogy a felhasználóknak nem kell különböző hálózatokhoz csatlakozniuk, ha az épület különböző részeiben tartózkodnak. Alapvetően egy WiFi hálózat érhető el (esetleg vendégek számára egy másik), a mobil eszközök pedig automatikusan kapcsolódnak a legközelebbi (legjobb minőségű kapcsolatot biztosító) hozzáférési ponthoz. A vendég hálózatnak azért van jelentősége, hogy pl. egy, a központi adattároló egységen tárolt családi fotó-, vagy dokumentum mappához egy arra illetéktelen személy semmiképpen se férhessen hozzá.

A WiFi mellett természetesen az épület minden olyan pontjára vezetékes internet kapcsolatot építünk ki, ahol arra folyamatosan szükség van. Ilyenek például:

  • a TV készülékek, melyek a multimédiás tartalmakat így megbízható, nagy sávszélességű kapcsolaton tudják fogadni.
  • a munkavégzés számára kialakított helyiségekben, a számítógépek, hálózati nyomtatók, adattároló egységek
  • az épületfelügyelet vezérlő egységei, automatika eszközei, kamerái

Biztosítékok a villamos elosztó szekrényben.

Az informatikai rendszerek központját egy erre a célra tervezett rack szekrényben alakítjuk ki, mely általában egy 9-24 egység befogadására alkalmas, falra szerelhető, üvegajtós fém szekrény. Itt történik az épületből jövő informatikai kábelek végződtetése (kifejtése) és itt találhatók a hálózat aktív eszközei is. Ilyenek az internetkapcsolathoz szükséges, általában szolgáltatói modem, a forgalomvezérlő és tűzfal funkciókat ellátó router (ez a modemmel néha egy készülékben található). Itt kapnak helyet a hálózat szétosztására való úgynevezett switch-ek, a kamerák és a WiFi hozzáférési pontok tápellátását biztosító tápegységek és tápfeladók (PoE). A switch-ek egyes típusai képesek a tápfeszültséget is biztosítani például a kamerák számára. Az esetek jelentős részében a rack szekrényben kap helyet az i-Control szerver és amennyiben szükséges, a hálózati adattároló egység (NAS). Ez utóbbi eszköz multimédiás tartalmak, dokumentumok tárolására szolgál, melyek a hálózaton keresztül a megfelelő jogosultságok függvényében a felhasználók számára elérhetők.

A hálózati (230V-os) feszültséggel működő informatikai eszközök tápellátását szünetmentes tápegység (UPS – akkumulátoros egység) beépítésével tesszük folyamatossá egy esetlegese áramszünet esetére. Az informatikai és biztonságtechnikai eszközök központját lehetőleg az épület védett, nehezen megtalálható pontjára telepítjük.

Szintén a rack szekrényben vagy annak közelében helyezzük el a kaputelefon, vagy a vezetékes telefonendszer központi elemeit (ez utóbbi inkább üzleti alkalmazás esetén jellemző).

A gépészeti rendszer automatika elemeit általában a gépészeti térben, különálló villamos szekrényben telepítjük. Ide futnak be az épületben lévő termosztátok, érzékelők és terepi beavatkozó elemek (például fűtési osztók zónaszelep) kábelei és a gépészeti központban található eszközök (szivattyúk, szelepek, kazán, hőszivattyú) kábelei is. A gépészeti automatika vezérlő berendezése informatikai hálózat segítségével kommunikál az i-Control szerverrel.

Összefoglalva tehát elmondhatjuk, hogy az i-Control egy olyan épületfelügyeleti rendszer, mely az épület önálló gépészeti, világítási, biztonságtechnikai, árnyékolási és egyéb alrendszereit fogja össze, felügyeli és együttműködésüket szabályozza. Ilyen módon optimálissá teszi az épület energia felhasználását, ügyel az épületben tartózkodók és az ott található értékek biztonságára és biztosítja a felhasználók maximális kényelmét.